ФЕСТИВАЛЬ У СТРЕМИГОРОДІ

СЛАВА ЛЬОНУ

СЛАВА ЛЬОНУ

До поліського села Стремигород, де триста хат, минулої суботи прибуло 13 тисяч гостей, щоби зустріти Третій міжнародний фестиваль льону.

СЛАВА ЛЬОНУ
Світлина: Ярослав Радонь

Льон – найдавніша рослинна культура Руси. У 1990 році половину доходів обласного бюджету Житомирщини забезпечувало саме льонарство. Нині час його відродження саме на Поліссі, яке здатне потіснити Білорусь, яка стала імпортером льону в Україну, і скласти конкуренцію Франції – передовику виробництва льону у світі. Так слушно підрахували фахівці.

СЛАВА ЛЬОНУ
Світлина: Ярослав Радонь

Вони стверджують, доки в Україні не почнуть вирощувати льон, не відновлять ткацтво та льонопереробні заводи — про легку промисловість годі й говорити.

Фестиваль у Стремигороді покликаний показати світові, що Україна спроможна відродити давню традицію й узяти гору. До справи тут підійшли з розмахом – багато районів приїхали на фестиваль не тільки зі своїм крамом, а й зі стравами, як їстівними, так і духовними. Рік-другий і Стремигород з такими темпами спроможний буде посісти гідне місце поряд з історичними Сорочинцями.

Колись Україна вирощувала 100 тисяч тонн льону на рік. Працювало 56 льонопереробних заводів. Зараз на промисловому рівні нема жодного льонопереробного заводу. Тим часом за нинішніми цінами це десятки мільйонів доларів валютної виручки щороку, якби 80% усієї продукції льонарства йшло на експорт, як це було, скажімо, у 90-х роках минулого століття.

СЛАВА ЛЬОНУ
Світлина: Ярослав Радонь

Авторка ідеї фестивалю Ірина Костюшко вірить, що льонову славу можна відродити. Як депутат вона очолює агрокомітет облради і шукає підтримку в столичних колах. Її презентація на дискусійних полях у межах фестивалю викликала у присутніх захват після того, як вона навела яскраві приклади:

Місто Далтон (США) має 25 000 жителів і забезпечує 50% світового ринку килимів.

У селі Брель (Франція) 3 000 жителів, зате цьому селу належить 65% світового ринку парфумерії.

Один відсоток території Бразилії «підсолоджує» половину земної кулі. Бразильський цукор у 1990 році становив 7 відсотків світового експорту, а 2013 року – 52% світового експорту.

Так чим же Стремигород гірший од села Брель? Тим паче, що з льону можна виробити олію, ліки, тканину, добрива і будматеріали. Потрібна лише консолідація льонарів. ІІІ Фестиваль показав, що Полісся на це здатне.

Дмитро Понамарчук

Отправить ответ

avatar
  Subscribe  
Notify of