ЧИ ПІДТРИМАВ БИ СЬОГОДНІ ВЯЧЕСЛАВ ЧОРНОВІЛ ПРЕЗИДЕНТА ПОРОШЕНКА?

Вячеслав Чорновіл і Леонід Кучма. Світлина Валерія Мілосердова (друкується вперше).

Думаєте, питання некоректне та порушує принцип історизму? Так, згоден. Але після недавнього допису про деяких патріотів, які мають особливо теплі почуття до влади, отримав од одного такого заслуженого патріота звинувачення у підриві державности та порівняння зі зрадниками України. Та найоригінальніше, що почув, було таке: «Якби Чорновіл був живий, він неодмінно підтримав би Порошенка!»

Як розібратися без зайвих емоцій? Почав з опитування кількох знайомих, які добре знали Вячеслава Максимовича та працювали з ним у Народному Рухові України. Всі опитані здивувалися постановці такого питання, а дехто навіть обурився, підозрюючи, що це, мовляв, я так вважаю. Втім, позиція окремих соратників Чорновола може здатися суб’єктивною. Тому вирішив звернутися до першоджерела. Пропоную читачам скласти відповідь на питання «Як поставився би до сучасної влади Вячеслав Чорновіл?» і оцінити «перл» мого давнього знайомого про підтримку Порошенка.

Фрагмент виступу Вячеслава Чорновола на Великій Раді Руху 4 березня 1995 року: «Ми не розкидаємося терміном опозиція. Вживаємо його… передусім до самої системи влади в Україні. Ми в опозиції до соціялістичної системи господарства,.. яка характеризується високим рівнем одержавлення і засиллям бюрократичного апарату… Кілька слів про ставлення Руху до Президента… При такій ситуації оптимальним рішенням є підтримка тих кроків Президента, які працюють на державу, на реформи, на ринкову економіку, і критика тих дій, які ми вважаємо неправильними або шкідливими… Нас однак непокоїть повільність переходу від слів до діла. Захопившись боротьбою за створення президентської вертикалі,.. Президент не використовує тих можливостей, які вже сьогодні дає йому його посада… Чому Президент не прислухався до нашої поради створити під його безпосереднім керівництвом спеціяльний комітет з проведення земельної реформи?..

Чому досі не створений спеціяльний аналітичний і водночас контрольно-виконавчий орган, який прогнозував би ситуацію в Криму і разом з тим забезпечував там домінанту державницької політики?.. Якщо щодо Заходу справді здійснено якісний ривок у стосунках, то щодо Росії продовжується безперспективна політика попереднього президента, політика поступок і «умиротворення».

А ось фрагмент інтерв’ю грудня 1998-го – січня 1999 року.

«Ніна Харчук: – Які тепер стосунки Руху з чинним Президентом?

В. Чорновіл: – Такі ж, як і раніше. Ми підтримуємо ті його дії, які здійснюються в інтересах держави, і проводимо жорстку боротьбу з тими, хто може нашкодити. Найбільше нам не подобається його кадрова політика. А саме: невміння сформувати чітку реформістську команду, зупинити розкрадання держави і наступ кляново-мафіозних сил».

Далі можете читати Вячеслава Чорновола самостійно. Особисто я переконаний, що Вячеслав Максимович любив Україну, а владу недолюблював, мріяв про українську, демократичну Україну, а не про змосковщену кляново-оліґархічну, спонукав економічні реформи, а не їхню імітацію, боровся з корупціонерами, відстоював свободу слова та справедливість – усе те, що, на жаль, не сприймається теперішньою владою Порошенка і К°.

Андрій Ніцой

Отправить ответ

avatar
  Subscribe  
Notify of