ЧОРНА СТОРІНКА

Кінець Січі

П’ятнадцятого червня 1775 року за наказом Катерини ІІ московські війська зруйнували Запорозьку Січ.

Після ліквідації Гетьманщини та полково-сотенного устрою на Слобожанщині останнім оплотом української свободи залишалася Запорізька Січ, яку панівні кола Московії бачили як «кубло бунтівників та бандитів». Московська влада лише чекала слушної нагоди для знищення козацької вольниці.

Нагода випала після закінчення Московсько-турецької війни (1768-74), яку запорожці допомогли Москві виграти і стали… непотрібними.

23 квітня 1775 року на раді при імператорському дворі було ухвалено знищити Січ. На початку червня московити під командуванням генерала сербського походження Петра Текалія під час повернення з османського походу раптово оточили Січ.

Козаки не чекали. На Січі перебувало кілька тисяч запорожців, решта після завершення війни роз’їхалася по паланках і зимівниках.

Під командуванням Петра Текелія перебували 10 піхотних і 13 донських козацьких полків, 8 полків реґулярної кінноти, посиленої 20-ма гусарськими й 17-ма пікінерськими ескадронами.

Петро Текелія оголосив імператорський указ про ліквідацію Запорозької Січі. Товариству нічого не залишалось, як здатися.

Яна Гаранова.

Отправить ответ

avatar
  Subscribe  
Notify of