ЯК ПОЧАТИ, ЩОБИ СТАТИ ГЕМІНҐВАЄМ

Секрети журналістської майстерности для студентів ДонНУ імени Василя Стуса.

У Вінниці, куди евакуйований 2014 року Донецький національний університет імени Василя Стуса, я дав лекцію з журналістської майстерности. Це було 16 жовтня 2018 року.

Студенти 1-4-го курсу журналістики та філології виявилися з проймаючими очима та ненаситними вушками. 1 година 20 хвилин промайнули як одна мить без перерви.

Але встигнув розкрити памолоді власний секрет, як почати журналістське життя.

Насамперед складаємо собі календар (для початку на один тиждень) майбутнього життя. Два дні в календарі ніколи не чіпаємо – зразу визначаємо, що це завжди будуть вихідні (для книг, церкви, кіна, театру, подорожей, родини, кладовища, трішки спорту). Решту п’ять днів розписуємо так: на кожен день з п’яти маємо записати для себе бодай чи одне явище, чи одну зустріч, чи одне діло, де ви помітний фіґурант. Записати треба лиш один пункт, на вибір. Два пункти – це занадто, й не раціонально дві новини на день. Тобто один день – одна подія для ваших читачів.

При цьому дві речі моментально викидаємо зі свого побуту, допоки ви молодий журналіст. Це – диван і телевізор. Вони – вбивці часу, творчости й натхнення. Замість дивана мають стояти стіл і табурет, замість телевізора – радіоточка (провідна) на одну програму, бажано.

Щоразу обов’язково записуємо (можна навіть одним реченням), що саме відбулося за день: дата, місце, люде. (ОБОВ’ЯЗКОВО записуємо! за будь-якого стану!) Решту дописуємо день згідно з власними емоціями, якщо вони раптом забуяють. Усе це занотовується в одному й тому самому записникові, і 31 грудня ставиться (записник) на полицю праворуч од Біблії й Кобзаря.

Швидше за все трапиться так, що на самому початку в записнику буде ОДНЕ явище (зустріч чи діло) на цілий тиждень (чи місяць). Тримайте себе в руках! Це тільки початок. Як буде п’ять пунктів на тиждень і п’ять записів у нотатнику за наслідками, то вважайте, що на вашій табуретці вже сидить новий Гемінґвай або Портников.

Чи цікаво ви провели журналістський день? Легко перевірити: викидайте допис у соціяльну мережу. Бажано (така вимога часу!) – зі світлиною (-ами). Головний критерій – не вподобайки, а кількість запитів на дружбу після публікації.

Найкраще секрети журналістської вдачі засвоїли Наталя ПритулякАлександра МысакDasha Naumenko.
Дівчата зробили відмінно: після лекції надіслали запит на дружбу.

Цей виклад лише для початку. Про инші секрети (журналістики, а також політики) – наступного разу.

На одній зі світлин на вході до авдиторії доцентка Олена Тараненко, завідувачка катедри журналістики ДонНУ імени Василя Стуса.

Дмитро Понамарчук.

Світлини Руслан Павлютенков.

Доцентка Олена Тараненко, завідувачка катедри журналістики ДонНУ імени Василя Стуса.

 

Дмитро Понамарчук

Отправить ответ

avatar
  Subscribe  
Notify of