ВОЄННА ЖУРНАЛІСТИКА

Коментарі щодо введення Дня військового журналіста

Шістнадцятого лютого 2019 року Україна вдруге вітає героїв з Днем військового журналіста, затвердження якого відбулося торік міністром оборони Полтараком.

Кого саме вітати цього дня?

Відповіді потребує питання щодо визначення фаху – чому військовий, а не воєнний? Адже йде війна і журналісти інформують про хід воєнних дій. Чи не йде мова про прес-офіцерів і прес-офіцерок?

При розмежуванні паронімів лінгвісти наголошують: 1) військовий – який стосується війська, військовослужбовця (аеродром, аташе, бюджет тощо); 2) воєнний – який стосується війни, пов’язаний з нею (закон, злочинець, конфлікт тощо).

У прес-службі Міноборони на офіційному сайті в повідомленні від 16 лютого 2018 р. зазначено: «Відтепер, згідно з наказом міністра оборони України, бійців інформаційного фронту, які служать в українській армії, щорічно 16 лютого будуть вітати з нагоди Дня військового журналіста України».

У цьому ж повідомленні йдеться про те, що впровадження свята мотивоване зокрема трагічним фатумом – з квітня 2014 року на війні загинуло п’ятеро журналістів.

Ким були ці героїчні люде?

Це журналіст Олег Задоянчук, який працював ув аґенції Укрінформ;

львівський фотокореспондент Віктор Гурняк, що пішов добровольцем до батальйону «Айдар»;

журналіст з Дніпра Олександр Черніков – солдат, мобілізований військовослужбовець;

фотожурналіст Сергій Ніколаєв, який був також у відрядженнях ув Ірані, Сомалі, Лівії, Туреччині, Грузії;

Дмитро Лабуткін – військовий кореспондент, капітан III рангу (посмертно), заступник редактора телерадіокомпанії Міноборони України «Бриз». Вочевидь, один, кого можна назвати журналістом військовим.

Відбулося певне узагальнення ріжних професій.

Журналіст серед військових залишається журналістом. Такі воєнні журналісти, як Пьотр Андрусечко, Андрій Дубчак, відзначають, що через стандарти професії перебування на передовій не дозволяє навіть фотографуватися зі зброєю у руках. Якщо хочеш бути військовим – відкладай посвідчення.

Хай би що, але ініціятива з відзначання Дня військового журналіста патріотична й унікальна у світовому вимірі. Проте справедливіше, на мою думку, буде заміна прикметника військовий на воєнний.

Марія ДОЦЕНКО

Олег Задоянчук. 
Віктор Гурняк.

 

Олександр Черніков.

 

Сергій Ніколаєв.
Дмитро Лабуткін.
Доценко Марія

Отправить ответ

avatar
  Subscribe  
Notify of