ЗЛЕТ МЕТЕЛИКА

Феномен Зеленського очима соціяльного психолога

Напередодні другого туру виборів, ще не оговтавшись од результатів першого, багато хто задається питанням, як гуморист обійшов маститих політиків? Але у тих, хто знається на психології, цей результат не викликає здивування.

Випадково це сталося чи було результатом дуже майстерної політтехнології? Я схиляюся до другого варіянту. І як психолог віддаю шану майстерності фахівця. Я не агітую ні за, ні проти, просто хочу роз’яснити психологічний зміст подій, що відбуваються. Схема проста, як і все геніяльне: вона застосовує декілька відомих закономірностей соціяльної психології.

По-перше, ефект новизни. Хоча Зеленський досить відома особистість у медія-просторі, але в політиці себе ніяк не проявив, тому брак досвіду, який опоненти ставлять у провину, легко перекривається відсутністю гріхів у політиці, чим не може похвастатися жадний инший кандидат. Усі в політиці давно, але не змогли покращити життя инших людей. Зеленський же чистий перед людьми, тому довіра до нього більша. Він виступає як остання надія для тих, хто не бачить жадного позитиву від старих політиків.

По-друге, спрацював принцип контрасту: старі політики нездатні щось змінити – новий політик має шанс. На нейтральний образ легко проєктувати свої сподівання, ніж бачити перспективу в тих, хто багато разів їх не виправдовував.

І по-третє, позитивно люди сприймають тих, хто ближчий до них, так би мовити входить в їхнє оточення. Політики знають це, тому намагаються штучно наблизитися до народу: вітаються за руку, ходять спілкуватися з хворими до лікарні, оприлюднюють у біографіях своє просте походження, купаються в ополонці та скирдують сіно на селі. Але цей хід не завжди діє, бо люди знають про статки і розкішне життя політиків, яке ну ніяк не відповідає народному рівню.

Пан Зеленський поки що не входить до списку олігархів. До того ж образ народного президента він обіграв у відомому фільмі. Це ефект першого враження, яке надзвичайно стійке. Люди продовжують його дотримуватися, навіть маючи докази проти. Тому ожилий образ буде сприйматися позитивно доти, допоки реяльна людина себе не скомпрометує.

 

Катерина Васюк,

доцент катедри психології

Донецького національного університету

імени Василя Стуса.

 

Отправить ответ

avatar
  Subscribe  
Notify of